עושים דווקא לוייקוף 03-02-22

אומנות ומיומנות המסחר בשוק ההון

התאמצתי מאוד ולא הצלחתי לשנות.

הרבה זמן שלא כתבתי, בעת האחרונה מצאתי שקצת קשה לי עם עצמי, אני בלופ או דפוס פעולה חוזר בתוך חיי שהרבה זמן אינני מצליח לצאת מתוכו - אני יודע מהניסיון הקודם בחיי שכתיבה היא אחד ממנפצי חומת הרגל שקמה בתוכי.

ככל שהייתי מוצא שהדפוס הזה משרת אותי אולי הייתי מתעלם ממנו, אבל מצאתי שהוא גורם לי לעיכבון ודעיכה בנתיבים רבים בעיקר הוא משפיע על מידת השמחה שלי.

לרגע חשבתי שדי בהכרה ובהבנה שזה המצב שלי כדי שאוכל להתגבר עליו ובמהירות ואפילו עשיתי פעולות קרות ומחשבות לפקע את חומות ההגנה שקמה סביב הרגלי התנהגות ודחיינות בתוכי, בעיקר כלים מתוך העולם של אפקטיביות וניהול זמן - אך הם עזרו במידה מועטה.

ואם לרגע אתה שואל, למה הוא חזר כדי לכתוב לי יומן חיים, אז התשובה היא "לא!", אבל דפוסים אלה הם דפוסים שעלולים להתרחש לנו לא רק מחוץ לעולם המסחר אלה גם בתוכו, כך שככל נשכיל לפתור אותו בחוץ, כך נוכל להשתמש בו גם פנימה בתוך עולם המסחר.

החלטתי לתת ביטוי לעניין באמצעות שני מענים, האחד דרך התוצאה והשני דרך גורם קיצוני, במילים אחרות ופשוטות (שלקח להם לא מעט זמן להגיע).

אז דבר ראשון הבנתי שאני לבד לא מצליח לשבור דפוס התנהגות/מחשבה מסויים שמעכב אותי, אשתמש בעזרה חיצונית, משהו חיצוני ישקף לי דברים שאני לא רואה ומודע, יאלץ אותי להתמודד עם מציאות עובדתית ולא לבלף בעניין ואפילו ייצד אותי בכלים חדשים.

הדבר השני החלטתי להתחיל מהתוצאה שתשפיע על הפרטים, אם הדפוס והרגל משפיע לי על השמחה, אז אתחיל מהשמחה ואולי ישנה את הדפוס, לשמחתי חודש אדר הגיע ואפילו במנה כפולה. (מי אמר שאין השגחה פרטית).

 

להיות בשמחה זה מזל או סוג חוכמה?

חודש אדר, חודש מיוחד מאוד, אחד מענייני החודש הוא נושא המזל או מעל המזל (כך שכל מי מתבכיין על מר גורלו הנה חודשים של הזדמנות להשתחרר מכבלי הגורל) והעניין השני הוא השמחה.

רבים מאיתנו כשמדברים על שמחה או חשובים על שמחה מתייחסים לשמחה כאילו מדובר בסוג של פור (גורל) או  מזל - כאילו או שיש לך שמחה או שאין לך שמחה.

ואז ככל שזאת התפיסה אז הדרישה או הציווי "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד" הופכת להיות קשה לתפיסה ולהבנה עוד יותר.

כי להיות בשמחה שטוב ושמח ומצליחים ושפר עלי גורלי זה מובן וקל!!! אבל להיות בשמחה תמיד?! איך אפשר? איזה מן דרישה זאת, אפשר לפעמים, אפשר כש… אבל תמיד

כסוחר כדאי להבין את הקושי והעניין אוכל לומר לך שמבחינתי זה משול לאמירה "מצווה גדולה להרוויח תמיד", רצוי מאוד, אבל אפשרי?

התחלתי לחשוב ולהבין שכנראה יש כאן סוד גדול, עניין שעלי לפצח. הדגש הזה הוא לא סתם, מבין ויודע שכדי לנצח את עצמי דבר ראשון עלי להתנתק מחיי קורבנות מאשים את הנסיבות, זאת מחשבה שעלתה מצד חודש מעל המזלות, אבל לא הצלחתי לחבר כאן עניין השמחה התמידית.

דבריה של קולט סופרת צרפתיה הצטרפו לחגיגת המחשבות בציווי שלה "תהיה שמח, זו דרך אחת להיות חכמים", המוח שלי ישר חיבר את חוטי גלגלי הלוגיה התחילו לעבוד, בום טראח מסקנה ראשונה שאני רץ מההתחלה לסוף ומהסוף להתחלה והיא עובדת לי רק בכיוון אחד.

ההבנה שאדם שמח הוא חכם, כעת רץ הפוך אבל לא כל חכם הוא שמח, כך שחכם שאינו שמחה חוכמתו חסרה. מכיוון שחסר בי מידה של שמחה אני עלול להיכשל בעשייה מה שעלול להפריע לי לנצח את עצמי.

אבל איך? לא תמיד אני בשמחה, עם כי הייתי רוצה מאוד ומבין כמה נכון וכל בלה בלה, רבק זה אפשרי?

 

זה נשמע ונראה לא טבעי ואפילו לא אפשרי!

כשאני מתחיל לצלול, אני לא נרגע עד שאני מוצא את המטבע שנפל לתוך המים, צולל נגמר האוויר, עולה ממלא את הריאות וחוזר פנימה…

פרופ' צבי מרק שואל ממש בהתייחס לשאלות שלי "מה טיבה של אותה שמחה? וכיצד מגיעים אליה?"

אקדים ואומר כדי שיהיה לך נוח לקרוא את ההמשך, הוא מסביר כי בסופו של דבר אין הכוונה לתפיסה אופטימית של העולם, או תפיסת הטוב שבעולם (עם כי ודאי גם).

אלא ביכולת לנצח את עצמנו תמיד - זה העלה בי חיוך כי התחבר לי עם ניצוצות המחשבות שלא הצלחתי לחברם לתמונה שלמה.

אני נשען על דבריו - הוא מסביר את עניין המורכבות כפי שעולה כאן ובהקשר לדברים שאמר ר' נחמן, מתוך כך שהשמחה אינה תגובה טבעית של האדם לטוב השופע עליו וגם לא באלמנטים הטובים והשמחים הקיימים בחייו, אלה השמחה היא דווקא תנועה נפשית של התגברות על טבע האדם וטבע העולם.

"שכן האדם נמשך באופן מובן דווקא "למרה שחורה" ועצבות; דאגות וצרות מלוות את כל בני האדם מאז ומעולם ובכל כך המצב האנושי הטבעי הוא דיכאון ועצבות (שכביכול היא הפוכה לשמחה אך למעשה אתה תראה כי אינה הפוכה אלה העדרה של ז.ל)

השמחה לפיכך היא תנועה נפשית של "אף על פי כן" שעל האדם להכריח את עצמו ללכת בה; היא אינה מתת אלוהים המגיע בטבעיות לאדם אלא אתגר המוטל לפתחו הדורש ממנו להפעיל את כוחותיו.

במילים אחרות, מצב רוחו של האדם אינו פרי נסיבות חייו אלא פרי הכרעותיו ומאמציו להגיע לשמחה"

מיד עלה בראש בחירות קלות – חיים קשים, בחירות קשות- חיים קלים (ג'רזי גראורק)

מתחיל לדבר לעצמי ומחייך נראה לי שבצלילה הפעם מצאתי איזה אסימון, מבין שאף על פי כן  עלי לבחור להיות עלי לנצח את המוח הישרדותי שדי תפוס פיקוד בחלקים של היום ולעבור למוח הקרוי בעולם המסחר The Deliberative mind - (השקול והמחושב בתרגום חופשי) שבזמן פיקודו אנחנו נמצאים במיטבנו במצב של שמחה.

כדי שהוא יתפוס פיקוד צריך לשרוף את הגשרים המובילים אל המוח הישן הישרדותי, להרוס את כל הכבישים והנתיבים לשם ולבנות חדשים - לבני הבניה לגשרים ולנתיבים למינד הנכון הוא השמחה.

 

מניית GPS

אסיים מנייה שקפצה לי לעין בסריקת הבוקר. שים לב המנייה מבצעת תהליך איסוף שכמעט מגיע להבשלה, הכמעט הזה הוא הזמן שאנחנו מכניסים מניות לרשימת המעקב והביצוע שלנו של עסקאות.

ככל שהתהליך יבשיל ויצא לדרך, הוא מתחבר לנו די טוב עם ממדי הזמן הגדולים אשר יאפשרו לה אופק לאורך החודשים שנים הבאות.

המחזור החריג אתמול מבלי שהיא מתרסקת, מעיד על תמיכה פסיבית שהתקיים בטווח המסחר של אתמול שמנעו ממנה לרדת מטה (זה ודאי בולט לעומת פרסום הדוח הקודם שלה אז היה מחזור חריג דומה).

ככל שנקבל בעת הקרובה היפוך מעלה ופריצה, כפי שסימנתי בגרף המצורף, אז מצאתי לי יופי של תחנה.

כמה סימבולי שבתוך כל חיפוש האסימונים שלי קופצת לי מנייה שהסימבול שלה הוא GPS, מתחיל לעבוד על אף על פי כן להיות בשמחה ולנצח את עצמי.

 

יום מבורך

זהר ליבוביץ
🐘-או-סוף המסחר שלך
יוזם שיטת הפיל למסחר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

9 comments on “עושים דווקא לוייקוף 03-02-22”

 1. זהר, מרשים ביותר, מתחבר לי לשם שלך - זהר
  לקחתי המון מזה, למרות שבתחל'ס קשה לי ככה 'לשרוף' גשרי המוח הישן שלי, אך בטוח שווה לנסות.
  סופש מופלא נהדר לכולנו...

 2. ראשית, ברכות שהגעת לתובנה לעסוק בתחום שבו אתה טוב. תהיה שמח בו ותעשה חייל.
  שנית, עזוב את כל הפוסטים ״הטיפשיים״ שהנך כותב או משתף בנושאים הפוליטיים האנטי ממשלתיים. הם לא מתאימים לך ואין פלא שאיבדת את חדוות היצירה והשמחה.
  בהצלחה

 3. ויפה השמחה שעה קודם

  תודה
  מורינו ורבינו
  הרבץ בנו תורה ותורת המסחר גם יחד
  והקדם שמחה למכה
  שנביא כולנו יחד אמן

 4. זוהר יא מקסים אחד, בכל פעם מתרשמת ממך יותר ויותר. מה שנקרא באת לי בזמן ובדיוק בזמן. מאמצת גם אני את הגישה. אדר שמח יקירי!

 5. מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד
  חודש טוב
  ממש תענוג לקרא את מה שכתבת
  מתחבר מאוד לדברי החוכמה שלך
  ממך לומדים עוד דברים רבים מעבר למסחר
  אוהב אותך זהר היקר

יכול לעניין אותך גם...

צרו קשר

1599-5000-20
zohar@zohartrade.com
לחי 31 בני ברק
© 2019 זהר ליבוביץ׳
Digital Workshop
Powered by: Simply
envelope-o map-marker facebook-square phone cross