זהב. סקירה יומית 28.12.17 – היום על זהב שלווה ופנינים

זהב
זהב – תמיד תזכרו את התמונה הגדולה

זהב – הכל זהב

אנחנו יום לפני סוף שנה, עת להכין סיכומים ועת להתכונן לשנה הבאה, הבוקר צירפתי לך גרף של זהב, לא סתם צירפתי דווקא מפה חודשית, הדבר וודאי מכוון לומר לך משהו.ֿ

ראשית, רוצה לומר לך תמיד תמיד תזכור את התמונה הגדולה, הגרף על הזהב החודשי וודאי ממחיש זאת ולו לרגע. באם תעבור אצלך על המסך לגרף היומי על הזהב ותשאל את עצמך כיצד היית פועל בו לאחרונה לו שכחת את התמונה הגדולה.

שנית, רוצה לשים את הדגש על עניין הגישה. הגישה החיובית, של הדברים. בתכנית האקטואליה השבועית שלי, “עושים דווקא לוייקוף” (מדי יום ראשון בשעה 9:00 בעמוד הפייסבוק של זהרטרייד), דיברתי על פרשת השבוע והזכרתי את עניין ההשפעות החיצוניות, ההבנה שהרגש עולה כי מhשהו העיר או הזכיר לנו על תכונה פחות טובה שלנו. בשוק ההון לפעמים, או לרוב, מי שעושה זאת הוא השוק בעצמו.

עלינו לראות זאת כסוג של ברכה, רק הבנת החולשות שלנו תביא אותנו להיות סוחרים טובים יותר, לכן הגישה שאני מאמץ בכל פעם שהשוק מראה לי את החולשה שלי היא להיזכר בגישה של יעקב אבינו ולהבין שתוכחה היא סוג של ברכהמכאן שהכל זהב. אני אומר לך – הכל זהב.

עניין נוסף השווה זהב בעולם המסחר גם הוא קשור לגישה למציאות. ההבנה על מה יש לנו השפעה ועל מה אין לנו השפעהההבנה הזאת היא מפתח חשוב ביותר להצלחה ולמיקוד.

בספר מבחר הפנינים של שלמה אבן גבירול, בשער י״ז (ההכרה פסוק ב׳) ״ואמרו ראש השכל, ההכרה בין ההוה והנמנע, והנחמה במה שאינו ביכולת״

האמירה הזאת בעיקרה מכוונת לבסיס הפיכתך לסוחר ואת ההבנה על מה יש לך שליטה, על מה אין לך  שליטה, על הבנת הזמנים בחיים או ההבנה כי יש רק זמן אחד בחיים ובמסחר וזהו זמן ההווה. יש כאלה שמבינים זאת היטב דרך תפילת השלווה של ריינהולד ניבור (אני כמובן מעדיף את המקור);

“אלי, תן בי את השלווה לקבל את הדברים שאין ביכולתי לשנותם, האומץ והגבורה לשנות את אשר ביכולתי לשנות. והתבונה להבחין בין מה שאני יכול ומה שאיני יכול לשנות”.

השליטה שלנו בעולם המסחר בפשט היא: היכן ניכנס, היכן נצא, מחיר הטעות והגישה לתוצאת הדברים – ככל שנקדים להפנים זאת, הו אז נתחיל לעלות במסלול שלנו של ״ספירלת הכסף״ ממש כפי שעולה מתוך דברי החכמה בספר ״מבחר הפנינים״.

כל הרעיון שלי לכתיבה הבוקר (אולי נכון יותר לומר העתק של הדברים הבוקר בתוספת הקשר לשוק ההון) עולה מתוך תשובה שענה הרב גלעד שטראוס, רב באופלנת כפר פינס, מתאריך ט׳ בסיון התשע״ב, 30 במאי 2012 בתושבה לקושי שגילתה תלמידה בלימודים (הקריאה מומלצת).

עוד עניין שהרב שם דגש בתשובתו הוא עניין הגישה לעצמנו. אני מאוד אוהב אותה כי אני כל הזמן מזכיר לעצמי ולך את המשפט ״היחידי שאני צריך לנצח כדי להיות סוחר הוא את עצמי״. רוב הסביבה עוסקת בלנצח את אחר, הנה עוד מתכון להיות במועדון ה-10 לנצח את עצמך לעומת לנצח את האחר.

כך כותב הרב שטראוס בתשובתו: “חז״ל תמצתו זאת במשפט חכם וקצר: ״איזה עשיר השמח בחלקו״. רבי זושא קבע זאת במילים אחרות: ״לא ישאלו אותי: ׳למה לא היית משה רבינו׳? אבל ישאלו אותי: ׳מדוע לא היית זושא׳ ?״

בואו נקבל החלטה יחד: בשנה הבאה אנחנו עסוקים בעיקר בלנצח את עצמנו.

עוד הקשר אחרון לזהב, שבוודאי ידוע לך כמי שמבין לעומק טכנולוגיות ומרבה לקרוא בעניין: כל הבנת עניין המטבעות הוא בהבנת ההסיטוריה של הכסף ואיך הזהב הפך לנקודת העיגון שלה (לא מתכלה, משקל אחיד, כמות מוגבלת). הביטקוין מנסה בדיוק להתבסס על העניין (רק שיש לו נזילה מלמטה שנקראת סאטושי 🙂 ).

אז בואו נסכם את השנה והחיים בגישה שהכל זהבנאמץ לעצמנו את הגישה, נתפלל את תפילת השלווה ובעיקר נאמץ את חוכמת דבריו של הרב שלמה אבן גבירול: ״ואמרו ראש השכל, ההכרה בין ההוה והנמנע, והנחמה במה שאינו ביכולת״.

שנה נפלאה הייתה ושנה לפחות שכמותה לפנינו 🙂

יום מבורך מתוק ומזהיר שיהיה לנונמשיך כל עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יכול לעניין אותך גם...

צרו קשר

1599-5000-20
zohar@zohartrade.com
לחי 31 בני ברק
© 2019 זהר ליבוביץ׳
Digital Workshop
Powered by: Simply
envelope-omap-markerfacebook-squarephonecross