21.05.24

הגרף לא מיועד לסוחרי הלמה

היום אתמקד בסקירה קצרה על השוק והסבר מעמיק לשאלה: למה 😀 סוחרי הלמה? או מי הם סוחרי הלמה? נתחיל בסקירה ממש קצרה ונעבור למענה.

תמונת מצב

יום חיובי בסה”כ ששוב נבע משני הקטרים המדוברים לאחרונה והם חברות המגמה וחברות המוליכים למחצה בזכות הבאז בעולם הבינה המלאכותית.

מדד המגה עלה ב-0.8% ומדד המוליכים למחצה ב-2.2%, למרות החיוביות בשוק יש לשים לב על דפוס היפוך ראשוני שנוצר בשוק מסוג תקרה כפולה (גם בסנופי וגם בדאו).

המשמעות ככל שתתחיל תנועה יורדת והנמוך של אתמול ישבר מטה מפסיקים לקנות עסקאות לונג חדשות.

סוחרי הלמה?

נשאלתי שאלה ע”י כמה קוראים לגבי סוחרי הלמה (למה סוחרי הלמה? ומי הם סוחרי הלמה?)

סוחרי הלמה זהו ביטוי לסוחרים שאוהבים לסחור בזכות זה שהם מבינים למה משהו קרה, שולטים ומכירים את הסיפור והפרטים לכן יודעים להבנתם  בכל עת לענות על השאלה למה? זהו לרוב הטיפוס שבמפגש החברתי מספר שהוא תמיד מרוויח ומכיר ויודע להסביר לכם הכל  בעל יכולת יוצאת דופן לדרג את שאר פעילי השווקים.

את גישתי לסוחרי הלמה ולעצם הגישה תגלו תוך כדי קריאה ובעיקר בפסקה המסכמת.

אז מי הם ומה מייחד את סוחרי הלמה?

סוחרי הלמה, הם לרוב סוחרים המנתחים את השוק באופן פונדמנטלי (כלכלי) או סוחרים חדשים בשנים הראשונות שלהם שלמדו את “רזי המסחר” לבד ברשת מכל מיני קצוות מידע חינמיים.

סוחרי הלמה – אותם סוחרים תמימים המאמינים כי ביכולתם להבין את הסיבות האמיתיות מאחורי תנועות השוק. הם מרותקים לסיפורים ולהסברים המתיישבים עם תפיסת עולמם, בטוחים כי הם מחזיקים במפתח להצלחה בשווקים.

אך האם באמת כך הדבר? האם סוחרי הלמה אכן מבינים את הכוחות האמיתיים המניעים את השוק או שמא הם שבויים בקסמו של נרטיב מפתה (אך מטעה! בסוף הסקירה בנ.ב אסביר מדוע מטע)

למרבה הצער, המציאות מוכיחה כי גישתם של סוחרי הלמה לוקה בחסר. בזמן אמת, כאשר השוק נע במהירות ובאי-ודאות, לא ניתן באמת לדעת מה המניע. כל שחשוב הוא היצע והביקוש – כוחות הבסיס של השוק ובהתאם התגובה שלך למתרחש. 

סוחרי הלמה, שבויים בקסמן של סיפורים והסברים, עלולים לפספס את התמונה הגדולה ולהתמקד בפרטים לא רלוונטיים. הם מחפשים היגיון והסברים שמתיישבים עם האמונות ותפיסות העולם שלהם, אך השוק לא תמיד פועל לפי ההיגיון של הסוחר הבודד.

יתרה מכך הרבה פעמים השוק ינוע בניגוד לכיוון ההיגיון העומד מאחורי הסיפור בו אוחז סוחר הלמה? והוא ינסה להגן על הפוזיציה באמצעות טיעונים הגיוניים. בהמשך הוא יבין את הלמה החדש שתמיד מגיע באיחור, לאחר התרחשות האירועים.

בדיעבד קל להצביע על הסיבות לתנועות השוק, אך בזמן אמת, כל שיש לנו הוא המתרחש בפועל והם נתוני היצע וביקוש, שהם הבסיס לקבלת החלטות מסחר נבונות ולא השערות וספקולציות של סוחרי הלמה. 

סוחרי הלמה. עלולים להיות נתונים למניפולציות והטעיות, מתפתים אחר סיפורים מרתקים, המסיחים את דעתם מהעובדות (נתונים) הקשיחים של השוק.

לבסוף, חשוב לזכור כי השווקים מורכבים ודינמיים, מונעים על-ידי אינספור גורמים נסתרים ומשתנים. אף סוחר, יהיה זה המנוסה והמוכשר ביותר, לא יכול לטעון כי הוא מבין את כל הסיבות לתנועות השוק בזמן אמת.

סוחרי הלמה, השקועים באשליה כי ביכולתם לפענח את רזי השוק, עלולים למצוא את עצמם מופתעים ומאוכזבים שוב ושוב. מה שמחזיק אותם להמשיך ולהחזיק בגישה, היא בעיקר המצב שבו לפעמים אכן התוצאה בשווקים והגיון של מתחברים – מה שיוצר לולאת חיזוק למצבם.

החוכמה האמיתית טמונה בהכרה בכך שהשווקים הם בלתי צפויים וההצלחה נובעת מתמקדות בעובדות הקשיחות של היצע והביקוש וביכולת לנתח אותם בצורה אובייקטיבית, תוך ענווה והכרה במגבלות הידע האנושי.

בסופו של דבר סוחרי הלמה = לרוב הכסף הטיפש בשווקים.

בטח כעת עולה לך השאלה אז למה כל יום אתה כותב ופונה אל סוחרי הלמה?

שאלה נהדרת וחשובה אסביר, מאז ומועלם, בני האדם נמשכו לסיפורים. אנו יצורים חברתיים והסיפורים מספקים לנו דרך להבין את העולם, להתחבר זה לזה ולהעניק משמעות לחווייתנו. לא מפתיע, שגם בעולם המסחר, אנשים רבים נמשכים לסיפורים ולנרטיבים המסבירים את תנועות השוק.

סוחרי הלמה, בפרט, מוצאים את עצמם מרותקים לסטוריטיילינג – הרצון העז לארוג סיפור סביב אירועי השוק. הם משתוקקים להבין את הסיבות מאחורי כל עליה וירידה, הם בטוחים שהבנה היא המפתח לעושר הגדול המחכה להם בתחום ומחפשים הסברים שמתיישבים עם תפיסת עולמם.

סטוריטיילינג מספק להם תחושת ודאות של שליטה בעולם כאוטי ובלתי צפוי. עם זאת, כפי שכתבתי, הסיפורים הללו עלולים להטעות להסיח את הדעת מהעובדות האובייקטיביות של היצע וביקוש.

יש לשים לב כי בעוד שהסטוריטיילינג הוא חלק בלתי נפרד מהחוויה האנושית, חשוב להכיר במגבלותיו בהקשר של מסחר בשוק ההון. סוחר מצליח הוא זה המסוגל לאזן בין הרצון הטבעי לסיפורים לבין התמקדות בעובדות הקרות של השוק וביכולת לעבד אותם להבנה תהליכית וקבלת החלטות בהתאם.

יום מבורך

זהר ליבוביץ – 🐘-או-סוף המסחר שלך

אבי שיטת וויקוף בישראל
ותוכנית הליווי סוחרים ׳מרגל המסחר׳

נ.ב

אה, אתה שואל אותי למה בכל זאת אני מקדיש מקום בסקירה היומית שלי לסוחרי הלמה, למרות שאני מודע לחסרונות הגישה הזו? ובכן, תן לי להסביר לך בהומור והקללה (קלילות).

ראשית, כמו שהסכמנו, כולנו אוהבים סיפורים טובים. אז אני חושב שקצת סטוריטיילינג לא יזיק, גם אם זה רק בשביל הבידור והעניין. הרי מי רוצה לקרוא סקירה משעממת ויבשה? קצת צבע וטעם לא יזיקו.

שנית, אני מאמין שיש ערך בהצגת נקודות מבט שונות, גם אם אנחנו לא מסכימים איתן לגמרי. על ידי הצגת הפרספקטיבה של סוחרי הלמה, אנחנו יכולים ללמוד משהו על האופן שבו אנשים אחרים חושבים ומקבלים החלטות. ומי יודע, אולי נגלה תובנה מעניינת או שתיים.

ושלישית, אני חושב שזה חשוב לתת לקוראים שלי מגוון של כלים ונקודות מבט כדי שיוכלו לקבל החלטות מושכלות יותר. אז גם אם אני לא ממליץ להסתמך אך ורק על גישת סוחרי הלמה, אני מאמין שיש ערך בלהציג אותה כאופציה, לצד גישות אחרות. 

בסופו של דבר, כמו בכל דבר בחיים (ובמסחר), המפתח הוא איזון. קצת סטוריטיילינג פה, קצת ניתוח קר ומפוכח שם, והופ – יש לנו תערובת מנצחת. 

אז אל תתפלא אם תמצא אותי מפזר פה ושם כמה פנינים לסוחרי הלמה בסקירות שלי. אחרי הכל לא סתם מכנים אותי 🐘-או-סוף המסחר, לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

One comment on “21.05.24”

יכול לעניין אותך גם...

צרו קשר

1599-5000-20
zohar@zohartrade.com
לחי 31 בני ברק
© 2019 זהר ליבוביץ׳
Digital Workshop
Powered by: Simply
envelope-omap-markerfacebook-squarephonecross