סקירה יומית 08/01/2020 - שמעתם חדשות?

מצב השוק מאתמול בלילה ועד היום בבוקר

אתה לא שומע חדשות?

"לא שומע לא רואה ואם אני שומע או רואה אני מתעלם", האמת אני רואה ושומע חדשות בערוץ שרוב האנשים בעולם לא מתבוננים בו אספר לך עליו בהמשך.

בניתוח המסחר בעזרת כלים של תורת המשחקים, הבנת מטרתו של הסוחר היא בסיסית להבנת המניע התנהגותי – מטרתו היא להרוויח כסף.

רוב הסוחרים מנסים להרוויח כסף בעיקר כתוצאה מהאנומליה בשוק, ניצול שהאמירה שהבסיסית שלה האנומליה לא תישאר אז הזדמנות היא לנצל אותה.

שתי גישות עיקריות להבין את האנומליה בעולם המסחר והן הגישות הבאות:

  1. 1. ניתוח הפונדמנטלי
  2. 2. הניתוח הטכני (בתוכה שיטת הפיל שלנו).

שכל אחת מעיקרי השיטות מתחלקות לתתי שיטות.

היום הציג רק את העיקריות. השיטה שבה אני מתמחה ניתוח שיפוטי (שיטת הפיל) אל מול ניתוח פונדמנטלי.

מבלי להיכנס הבוקר לעומקם של כל שיטה אסכם ואומר לך שבאופן עקרוני הניתוח הפונדמנטלי ודאי מקשיב קשב רב לחדשות, מקשיב לרחשים פוליטיים מנתח ומעבד אותם ומחפש שבתוכם את האנומליה.

ההיגיון של האנאליסט מביא אותו למסקנה האם האירוע הוא אנומליה – ככל שהגיון והתוצאה הסופית זהה והמנתח מרוויח כתוצאה מכך הכל נהדר.

אך המציאות היא שלא תמיד ההיגיון של אנאליסט וההיגיון של השוק זהים, המנתח הפונדמנטלי (מכונים אנאליסטים) נופלים במלכודות המניפולציה והטיות לוגיות שהעולם מפעיל עליהם בחוכמתו.

  • כמובן שיש עוד סוגי הטיות רבות שאני לא מזכיר היום כי רק רוצה לחדד את עניין של השאלה בכותרת מקשיב או לא מקשיב לחדשות.

מהו ההיגיון (או חוסר ההיגיון) בשיטת הפיל?

הדרך של שיטת הפיל שלנו להתעמת עם עולם המניפולציה החיצונית היא על-ידי כלל בסיסי או חומת הגנה והיא: התעלמות מוחלטת מקריאה והתבוננות בחדשות.

אנחנו כמנתחים שיפוטיים בשיטת הפיל יש לנו רק היגיון אחד (או אין לנו היגיון). ההיגיון של ללכת אחר "הפיל" זוהי מהות שיטת הפיל.

ההבנה שהכסף החכם (הפיל) יתרגם את האירועים וינוע לכיוון מסוים שלא בהכרח תואם להיגיון של הוויה החיצונית כפי שבא לידי ביטוי בחדשות ובניתוחם הביא אותנו למסקנה שהתבוננות והקשבה להם רק מזיקה למקשיב ולמתבונן.

ומה לעשות גם אם הפיל "טעה" בהבנה, הוא אשר מכתיב את התוצאה של תנועה מחיר על כן הוא ההיגיון ורק אחריו אנחנו הולכים.

ליתר בטחון בוא נדייק למי קראתי הפיל: הפיל הוא כינוי לכלל הגורמים שריכוז הכסף בעולם מצוי בידם, מפאת חוכמתם ומשקלם קראתי להם הפיל, כשהם הולכים הם משאירים עקבות.

מכאן שערוץ החדשות היחידי שיש לי הוא ערוץ "המדע" שם אתבונן כיצד חושב ופועל הכסף (הפיל) ובפועל וללכת אחריו.

מה קרה ממש עכשיו?

הקשבה לחדשות החל מהלילה לאור תופי המלחמה ולאור המתקפה האירנית גורם להרבה אנשים להפעיל את ההיגיון והרצון שלהם לראות תוצאה מסוימת ולהחליט שהם דוביים כדוגמא לשיח (שורטיסטיים על השוק).

לעת עתה כפי שאתם רואים הפיל לא שומע או סופר את המתרחש כתופי מלחמה או אירוע שמשפיע עליו מלבד רעש לרגע.

זוהי דוגמא קטנה אך ממחישה את ההבדלים בין הקשבה לגורמים חיצונים לשוק לבין התבוננות לעשייה בפועל של השוק דהיינו לאן הולך הפיל.

צרפתי לך גרף עם נרות של חצי שעות הממחיש את התרחשות בשוק מאתמול בלילה ועד עכשיו בבוקר זמן כתיבת הסקירה היומית – שמרגע לך כיצד הכסף בפועל מתעלם לעת עתה מהאירוע.

אני מזמין אותך לחשוב מה משרת אותך יותר להקשיב לחדשות חיצוניות ולנסות ולעבד אותם, או להביט בצניעות כיצד הכסף מעבד את הנתונים ולהצטרף אליו.

מהי דעתך למי נכון להקשיב?

יום נעים – זהר ליבוביץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 comments on “סקירה יומית 08/01/2020 - שמעתם חדשות?”

  1. אני מבין שגם אם תפרוץ מלחמה נמשיך ללכת לפי שיטת הפיל גם אם ההגיון אומר שהשוק ירד ולהשקיע בנפט וחברות בטחוניות ולשקיע בחסר

יכול לעניין אותך גם...

צרו קשר

1599-5000-20
zohar@zohartrade.com
לחי 31 בני ברק
© 2019 זהר ליבוביץ׳
Digital Workshop
Powered by: Simply
envelope-o map-marker facebook-square phone cross