תמונת מצב 20.06.2019 - לרוב בחיי לא הקשבתי לרוב

הרוב תמיד יאמר לך שאי אפשר

לרוב בחיי לא הקשבתי לרוב - פרשת ״שלח״

זה מצחיק שאני כותב זאת ואני חושב לעצמי בטח איך כל אחד יקרא וינקד את הכותרת אחרת.

בפרשת השבוע, המדברת על חטא המרגלים, ישנו סיפור מרתק. תקשיב טוב זה כל כך מתאים למה שקורה בחיים שלי, בהמשך תבין למה אני מכוון.

מרגלים מתארים את טובה של הארץ ״ויאמרו באנו אל הארץ אשר שלחתנו וגם זבת חלב ודבש היא וזה פריה״ כולם מבינים כמה טובה וראויה היא, אך הרוב [עשרה מתוך השניים עשר] צופים כישלון בכיבושה ומוציאים את דיבתה.

ככה זה בחיים, ככה זה בשוק ההון, כולם יגידו לך כמה הכל ראוי עם זאת הרוב יגיד לך כמה זה לא אפשרי ובדיוק כמו המרגלים יוציאו את דיבת הארץ: ״ארץ אכלת יושביה״. והרוב משתכנע מהרוב.

הרוב מתלונן: למה באנו אל הארץ? הכי טוב שהיינו נשארים במצרים. יהושע בן נון וכלב בן יפונה מסנים לשכנע את העם, אך העם אינו משתכנע ולא רק שאינו משתכנע חוכמת ההמונים משתלטת על השיח, הרוב רוצה לרגום אותם באבנים.

בדיוק כמו שאמרו לי שהתחלתי את דרכי בכל מיני תחומים בחיים, בבניין, בשוק ההון ובעסקים... זה לא שלא חוויתי כישלונות, זה לא שלא חוויתי קשיים ואגרופים לבטן ולפנים ועדיין בכל פעם שכבשתי פיסת ארץ מצאתי עד כמה היא היית ראויה.

מיותר לומר כמה טובה הארץ שזכינו בה! וכמה לו היינו מקשיבים לרוב המרגלים, ההקשבה להם הייתה מביאה לתוצאה שאינה התוצאה לה זכינו.

ועולה מכאן גם שיעור גדול, שיעור הממשיך עמנו עד היום: הרוב תמיד יספר לך כמה אי אפשר וכמה לא כדאי.

דיבת הארץ או דיבת אנשים מביאה לחורבן. דבר שני הרוב תמיד יספר לך ׳כיצד אי אפשר ולא כדאי׳ גם אם ראוי בעינייהם. מזכיר לך: כמו תמיד האמת אינה תלויה בכמות האוחזים בה, להיפך לרוב מיעוט קטן אוחז באמת.

תמונת מצב

לפני מספר ימים, ליתר דיוק ביום שני השבוע, קיימתי אימון מתקדם במסחר בחוזים עתידיים, אימון שעסק במסחר תוך יומי במוצר ממונף.

באימון, כמו תמיד, סרקתי את השוק Top down [האמת זה ביטוי שאנו משתמשים בו בצורת הניתוח שלנו את הדברים, הוא מבטא את הגישה שלנו למסחר מתחילים מלמעלה ויורדים מטה, מתחילים מהמקרו ויורדים למיקרו, מתחילים מאסטרטגיה מגיעים לטקטיקה].

בכלל, הסיבה שכל הזמן אנחנו נותנים שמות לדברים באה בעיקר בכדי להקל עלינו לאחסן דברים מגירות הזיכרון במוח על-מנת שנוכל להוציא אותן בכל עת רצויה.

סקירות טבעם לדבר על מה שהיה ודווקא הקוראים תמיד רוצים לשמוע ולקרוא את שיקרה ולא את מה שקרה (כבר נאמר לא פעם כשהיינו יושבים על הברזלים ברחוב - ברחוב וול סטריט בדיעבד כולם רואים שש.. אגב את הקיר בנו האינדיאנים).

בסקירה החודשית, ככל שאתה זוכר, אמרתי שזהו חודש שבו אני מזהה בעיקר הזדמנויות בזהב ובאנרגיה,

תמיד אנחנו אומרים בזהרטרייד את שקרה כולם רואים את שקורה מעט מאוד רואים ואת שיקרה אף אחד לא רואה - ועדיין 10 מתוך 12 המרגלים מתעסקים בעבר או בעתיד, אנחנו מעוט שבחר לעסוק בהווה.

אמרתי מהתחלה שהארץ טובה: יעדים של 4000 נשמעו הזויים ובכל פעם שהחלב מחמיץ מהחלב ודבש ונבאי הזעם קמו לתחייה - אז המספר הפך ליותר ויותר הזוי - אבל ה״כל עוד״ מנצח

בתחילת שנת 2018 נתתי את הסימן מדוע השוק עומד להיכנס לתנועה צידית, אנחנו כרגע בתוך שנה וחצי של תנועה צידית, ההיפוך שאתם רואים כרגע בשוק מתקיים ממש מעל קו ההתנגדות של גבולות הדשדוש - עם פוטנציאל הרחבה שטרם מומש ברבעון הנוכחי (אכן לא נותרו הרבה ימים אך לזכור זאת) ראה גרף מצורף.

חזרה לשגרה שלפעמים כה חסרה

חזרתי מהפלגה, חוזר גם ליותר ויותר פעילות ציבורית בשוק ההון. הבנק הפדרלי חוזר לדבר על הורדת הריבית כאפשרות שחוזרת לשולחן, היא ודאי מרחיקה את האפשרות של העלאת הריבית, בקיצור הסטרואידים ממשיכים לזרום לשוק.

השוק חזר לאזורים הגבוהים, השורטיסטים חנוקים, האגחי״ם מגיבים בהתאם, הדולר נופל מול צמדים ראשיים ועדיין הפונדמנטליים יגידו לכם (חלקם 10 מתוך 12 שהשוק במצב נוראי).

אנחנו כמנתחים שיפוטיים גם אם חושבים שהמצב העתידי ״נוראי״, עדיין נפעל על פי הגישה והשפה שפיתחתי: ׳כל עוד׳. נמתמין שהשוק יגיב בצורה מסויימת ואז נפעל

הסקירה שלי היום באה לומר לך דבר אחד, הרוב יגידו לך שאתה לא יכול, הרוב יסבירו לך למה לא נכון, בשביל הרוב ההצלחה שלך היא הכישלון שלהם - אם תקשיב לרוב לא תגיע לארץ המובטחת, בגלל הרוב אתה עלול ללכת עוד 40 שנה במדבר.

גאה במיעוט שבוחר לעשות ולחיות למרות הקשיים, למרות המלחמות ולמרות הרעשים שמסביב, לא קלה היא הדרך לכבוש ולהגיע לארץ המובטחת - עם זאת כולם מסכימים ״אלה וגם אלה בדבר אחד״וַיֹּ֣אמְר֔וּ בָּ֕אנוּ אֶל־הָאָ֖רֶץ אֲשֶׁ֣ר שְׁלַחְתָּ֑נוּ וְ֠גַ֠ם זָבַ֨ת חָלָ֥ב וּדְבַ֛שׁ הִ֖וא וְזֶה־פִּרְיָֽהּ״

חבל שתדרש לעוד ארבעים שנים במדבר על-מנת להשיל ממך קליפות של דעות וקולות ומראות, תתחיל לצעוד עכשיו, כלכלנים ופודמנטליים ידברו עמך על משהו שחייב לקרות בעתיד, חלקם ידברו על דברים חיוביים, חלקם על דברים שליליים, מבחינתם הווה הוא אנומליה, מבחינתנו הווה הוא הכל.

יום מזהיר - זהר


משהו נפלא עומד להתרחש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 comments on “תמונת מצב 20.06.2019 - לרוב בחיי לא הקשבתי לרוב”

 1. זהר שלום
  גם אני חזרתי אתמול מהפלגה בת 12 יום הפעם באוניית קרוז לפיורדים של נורווגיה על מנת לצנן קצת את המוח. חזרתי ונחתתי ישר על הסקירה הנהדרת והמקושרת למקורות כפי שאתה מפליא לעשות. ברור לגמרי כי אילו הרוב היה יודע את מה שהמיעוט איננו יודע הרי שמשקל ההון היה מתחלק אחרת . הסקירות הנן הסטוריה ממש כמו הנהלת חשבונות וידוע למי ניתנה הנבואה..... אולם אנו כמנתחים שיפוטיים מנסים ללמוד להוציא את המוץ מהתבן . מקווה ש40 שנה במדבר יגיעו גם אצלי לקיצם בשלב זה או אחר לפחות אני עושה ניסיונות ומהלכים בכיוון. סוף שבוע נעים

 2. זוהר !!! כל הכבוד
  מאמר יפה וממחיש את הדרך שלך (כתלמידך בעבר אני יודע).
  תמשיך להרביץ תורה ב"בני הבורסה" ואלה שילכו בדרכך וודאי יגיעו ל"ארץ המובטחת:.
  תודה
  ציון כהן

 3. זהר, נפלא כתמיד לקרוא את מאמריך וסקירותך המבורכות
  מלאות בטוב טעם
  כייף שחזרת ועוד יותר כייף ללמוד ממך

יכול לעניין אותך גם...

צרו קשר

1599-5000-20
zohar@zohartrade.com
לחי 31 בני ברק
Digital Workshop
Powered by: Simply
envelope-omap-markerfacebook-squarephonecross
Share This