הרוב תמיד יאמר לך שאי אפשר

לרוב בחיי לא הקשבתי לרוב – פרשת ״שלח״

זה מצחיק שאני כותב זאת ואני חושב לעצמי בטח איך כל אחד יקרא וינקד את הכותרת אחרת.

בפרשת השבוע, המדברת על חטא המרגלים, ישנו סיפור מרתק. תקשיב טוב זה כל כך מתאים למה שקורה בחיים שלי, בהמשך תבין למה אני מכוון.

מרגלים מתארים את טובה של הארץ ״ויאמרו באנו אל הארץ אשר שלחתנו וגם זבת חלב ודבש היא וזה פריה״ כולם מבינים כמה טובה וראויה היא, אך הרוב [עשרה מתוך השניים עשר] צופים כישלון בכיבושה ומוציאים את דיבתה.

ככה זה בחיים, ככה זה בשוק ההון, כולם יגידו לך כמה הכל ראוי עם זאת הרוב יגיד לך כמה זה לא אפשרי ובדיוק כמו המרגלים יוציאו את דיבת הארץ: ״ארץ אכלת יושביה״. והרוב משתכנע מהרוב.

הרוב מתלונן: למה באנו אל הארץ? הכי טוב שהיינו נשארים במצרים. יהושע בן נון וכלב בן יפונה מסנים לשכנע את העם, אך העם אינו משתכנע ולא רק שאינו משתכנע חוכמת ההמונים משתלטת על השיח, הרוב רוצה לרגום אותם באבנים.

בדיוק כמו שאמרו לי שהתחלתי את דרכי בכל מיני תחומים בחיים, בבניין, בשוק ההון ובעסקים… זה לא שלא חוויתי כישלונות, זה לא שלא חוויתי קשיים ואגרופים לבטן ולפנים ועדיין בכל פעם שכבשתי פיסת ארץ מצאתי עד כמה היא היית ראויה.

מיותר לומר כמה טובה הארץ שזכינו בה! וכמה לו היינו מקשיבים לרוב המרגלים, ההקשבה להם הייתה מביאה לתוצאה שאינה התוצאה לה זכינו.

ועולה מכאן גם שיעור גדול, שיעור הממשיך עמנו עד היום: הרוב תמיד יספר לך כמה אי אפשר וכמה לא כדאי.

דיבת הארץ או דיבת אנשים מביאה לחורבן. דבר שני הרוב תמיד יספר לך ׳כיצד אי אפשר ולא כדאי׳ גם אם ראוי בעינייהם. מזכיר לך: כמו תמיד האמת אינה תלויה בכמות האוחזים בה, להיפך לרוב מיעוט קטן אוחז באמת.

תמונת מצב

לפני מספר ימים, ליתר דיוק ביום שני השבוע, קיימתי אימון מתקדם במסחר בחוזים עתידיים, אימון שעסק במסחר תוך יומי במוצר ממונף.

באימון, כמו תמיד, סרקתי את השוק Top down [האמת זה ביטוי שאנו משתמשים בו בצורת הניתוח שלנו את הדברים, הוא מבטא את הגישה שלנו למסחר מתחילים מלמעלה ויורדים מטה, מתחילים מהמקרו ויורדים למיקרו, מתחילים מאסטרטגיה מגיעים לטקטיקה].

בכלל, הסיבה שכל הזמן אנחנו נותנים שמות לדברים באה בעיקר בכדי להקל עלינו לאחסן דברים מגירות הזיכרון במוח עלמנת שנוכל להוציא אותן בכל עת רצויה.

סקירות טבעם לדבר על מה שהיה ודווקא הקוראים תמיד רוצים לשמוע ולקרוא את שיקרה ולא את מה שקרה (כבר נאמר לא פעם כשהיינו יושבים על הברזלים ברחובברחוב וול סטריט בדיעבד כולם רואים שש.. אגב את הקיר בנו האינדיאנים).

בסקירה החודשית, ככל שאתה זוכר, אמרתי שזהו חודש שבו אני מזהה בעיקר הזדמנויות בזהב ובאנרגיה,

תמיד אנחנו אומרים בזהרטרייד את שקרה כולם רואים את שקורה מעט מאוד רואים ואת שיקרה אף אחד לא רואהועדיין 10 מתוך 12 המרגלים מתעסקים בעבר או בעתיד, אנחנו מעוט שבחר לעסוק בהווה.

אמרתי מהתחלה שהארץ טובה: יעדים של 4000 נשמעו הזויים ובכל פעם שהחלב מחמיץ מהחלב ודבש ונבאי הזעם קמו לתחייה – אז המספר הפך ליותר ויותר הזויאבל ה״כל עוד״ מנצח

בתחילת שנת 2018 נתתי את הסימן מדוע השוק עומד להיכנס לתנועה צידית, אנחנו כרגע בתוך שנה וחצי של תנועה צידית, ההיפוך שאתם רואים כרגע בשוק מתקיים ממש מעל קו ההתנגדות של גבולות הדשדושעם פוטנציאל הרחבה שטרם מומש ברבעון הנוכחי (אכן לא נותרו הרבה ימים אך לזכור זאת) ראה גרף מצורף.

חזרה לשגרה שלפעמים כה חסרה

חזרתי מהפלגה, חוזר גם ליותר ויותר פעילות ציבורית בשוק ההון. הבנק הפדרלי חוזר לדבר על הורדת הריבית כאפשרות שחוזרת לשולחן, היא ודאי מרחיקה את האפשרות של העלאת הריבית, בקיצור הסטרואידים ממשיכים לזרום לשוק.

השוק חזר לאזורים הגבוהים, השורטיסטים חנוקים, האגחי״ם מגיבים בהתאם, הדולר נופל מול צמדים ראשיים ועדיין הפונדמנטליים יגידו לכם (חלקם 10 מתוך 12 שהשוק במצב נוראי).

אנחנו כמנתחים שיפוטיים גם אם חושבים שהמצב העתידי ״נוראי״, עדיין נפעל על פי הגישה והשפה שפיתחתי: ׳כל עוד׳. נמתמין שהשוק יגיב בצורה מסויימת ואז נפעל

הסקירה שלי היום באה לומר לך דבר אחד, הרוב יגידו לך שאתה לא יכול, הרוב יסבירו לך למה לא נכון, בשביל הרוב ההצלחה שלך היא הכישלון שלהםאם תקשיב לרוב לא תגיע לארץ המובטחת, בגלל הרוב אתה עלול ללכת עוד 40 שנה במדבר.

גאה במיעוט שבוחר לעשות ולחיות למרות הקשיים, למרות המלחמות ולמרות הרעשים שמסביב, לא קלה היא הדרך לכבוש ולהגיע לארץ המובטחתעם זאת כולם מסכימים ״אלה וגם אלה בדבר אחד״וַיֹּ֣אמְר֔וּ בָּ֕אנוּ אֶל־הָאָ֖רֶץ אֲשֶׁ֣ר שְׁלַחְתָּ֑נוּ וְ֠גַ֠ם זָבַ֨ת חָלָ֥ב וּדְבַ֛שׁ הִ֖וא וְזֶה־פִּרְיָֽהּ״

חבל שתדרש לעוד ארבעים שנים במדבר עלמנת להשיל ממך קליפות של דעות וקולות ומראות, תתחיל לצעוד עכשיו, כלכלנים ופודמנטליים ידברו עמך על משהו שחייב לקרות בעתיד, חלקם ידברו על דברים חיוביים, חלקם על דברים שליליים, מבחינתם הווה הוא אנומליה, מבחינתנו הווה הוא הכל.

יום מזהיר – זהר


משהו נפלא עומד להתרחש

Share This
צרו קשר

צרו קשר

הירשמו לניוזלטר של זהר ליבוביץ'
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vcGxheWVyLnZpbWVvLmNvbS92aWRlby8xNDgzMzIwMTc/Y29sb3I9ZWY5YzBlJnRpdGxlPTAmYnlsaW5lPTAmcG9ydHJhaXQ9MCIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj48L2lmcmFtZT4=
☑ אני מאשר קבלת עדכונים בהודעה אלקטרונית
איך עושים את זה בשוק ההון?
צעד אחר צעד
מפגש בן 3 שעות מרתקות
עם זהר ליבוביץ׳.
המפגש ללא עלות
ומוגבל ל- 15 משתתפים בלבד.